Як правильно навчатися та засвоювати знання | Колонка Mentoly

Жанна Дідик
Редактор блогу The Instapreneurs

The Instapreneurs — освітня платформа з лекціями про маркетинг та саморозвиток. Lifelong learning — одна з цінностей нашої команди, саме тому ми вирішили дізнатися, як правильно навчатися та ефективно засвоювати знання. За допомогою у створенні цього матеріалу ми звернулися до наших друзів, психотерапевтів українського сервісу Mentoly. З нами спілкувалася Софія Панасенко, СЕО платформи.

Читайте далі та отримайте наукові знання про процес навчання: як його побудувати так, щоб це приносило результати.

psychotherapist-mentoly
Щоб не пропускати нові статті, анонси лекцій та вебінарів — підписуйтеся на email-розсилку. Обіцяємо zero spam: тільки концентрована інфо про світ диджиталу, дайджести та поради від маркетинг-експертів.
instapreneurs-products
Підпишись на розсилку

Наші email-followers першими дізнаються про знижки та отримують листи із корисними порадами від спікерів

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Навчатися з розумом: як розподілити навантаження під час навчання

Ми навчалися в школі, потім в університеті, а хтось поступив на аспірантуру. А що, як наші звички в навчанні не працюють? Що як зубрити предмет в останній момент перед іспитом дає 0 результату, а концентровано щось вивчати годинами не несе ніякого сенсу? Тривале вивчення матеріалу в останню хвилину допоможе скласти іспит, але не залишить по собі знань в довготривалій перспективі. Тож як правильно засвоювати знання та використовувати їх в житті? 

Ми зібрали 3 поради, заснованих на дослідженнях когнітивної психології, які допоможуть отримати максимум користі від навчання. Поїхали!

Розділяйте вивчення предмета на короткі сесії

Замість того, щоб занурюватися у тему на довгі години, намагаючись запам’ятати великий обсяг інформації за раз, розподіліть ці години навчання протягом одного або декількох тижнів. Різні дослідження показали, що таке розподілення навантаження покращує довготривалу пам’ять. Наприклад, якщо вам треба приділити 12 годин вивченню матеріалу, розділіть цей час на 1-2 заняття на тиждень по 3 години. Цей метод допомагає вивчати нове та якісно згадувати вже вивчене, зміцнюючи наявні знання. 

На сайті National Institutes of Health опублікували дослідження про те, як перерви між навчанням допомагають мозку засвоювати нові знання та навички.

«Наші результати підтверджують ідею про те, що відпочинок відіграє таку ж важливу роль у засвоєнні нових навичок, як і практика», — говорить доктор медичних наук Leonardo G. Cohen

Міксуйте навчання з іншими активностями

Ще одна порада, щоб не схопити виснаження й засвоїти знання. Міксуйте предмети, які треба вивчити, або міксуйте навчання з іншими заняттями. Наприклад, якщо ви навчаєтесь і працюєте — виділяйте час і на одну активність, і на іншу. Користь цього лайфхаку подібна до минулого пункту.

Мозок любить новизну, тому краще засвоює нову інформацію при поєднанні навчання з іншими корисними заняттями або іншими предметами.

Хочете дізнатися, як поєднувати роботу, навчання, хобі та саморозвиток? Опануйте навичку тайм-менеджменту разом із Веронікою Сенькіною на лекції The Instapreneurs «Тайм-менеджмент, який працює».

time-management-leture

Перевіряйте свої знання після навчання

Тестувати себе — ще один пункт, який допомагає зрозуміти, наскільки ви засвоїли вивчене, а які теми «просідають». Для цього ідеально підходить спосіб з картками: на окремі картки напишіть питання з однієї сторони та правильні відповіді з іншої. Рандомно обирайте картки та відповідайте на питання. Ті, на які знаєте впевнену відповідь, відкладайте в сторону. Натомість питання, які викликають у вас труднощі, складаєте поруч. Перевіряєте себе допоки зможете відповісти на всі питання на достатньому рівні.

Ще один дієвий спосіб — намагатися пояснити все, що ви вивчили. По пам’яті запишіть інформацію так, ніби ви збираєтеся навчити цього когось іншого. Головне завдання: не вживайте ЖОДНОГО нового слова, яке щойно вивчили. Спробуйте перефразувати новий матеріал словами, які доступні для 6-річної дитини.

Зетс інтрестінг: у дослідженні Університету Каліфорнії кажуть, що чим складніший метод перевірки ви обираєте, тим краще засвоюєте знання, які служитимуть у довгостроковій перспективі.

Процес навчання: як його побудувати для кращого результату

Ефективне навчання може допомогти вам досягти успіху в кар'єрі, особистих проєктах та в житті. Проте як побудувати процес навчання так, аби воно приносило результат та не займало купу часу? Ділимося декількома методами, які допоможуть із цим розібратися.

Приділяйте увагу простору, де навчаєтеся

Зважайте на простір, в якому ви вчитеся. Важливо облаштувати його так, щоб все необхідне було під рукою: пляшка з водою, місце для ноутбука або комп'ютера, місце для нотатника, невеличкий снек, зарядні пристрої, лампа (якщо вчитеся ввечері). Фахівці Mentoly радять в першу чергу дослухатися до себе й облаштовувати куточок для навчання так, як комфортно вам: 

  • комусь подобається слухати класичну або іншу музику під час навчання, а комусь потрібна повна тиша; 
  • комусь потрібно перебувати наодинці, а хтось краще засвоює інформацію в компанії; 
  • для когось найкращий час для навчання — ранок, а комусь легше зосередитися ввечері;
  • комусь подобається працювати за методом Помодоро, а хтось любить навчатися 3 години підряд і вже потім відпочивати. 

Хваліть себе за роботу

Варто нагороджувати та хвалити себе за виконані таски. Навчання може бути доволі складним процесом як ментально, так й емоційно — замотивувати себе на подальші дії буває непросто. Тому навіть за маленькі зрушення у навчанні та зусилля, які ви докладаєте, важливо себе нагороджувати, щоб отримати мотивацію працювати далі. Складіть простий список маленьких «винагород»: 

  • випити улюблений напій в кафе,
  • прогулятися по парку,
  • купити квитки в кіно,
  • запросити подругу/друга на зустріч,
  • піти на масаж тощо.
Про те, як не потрапити в пастку токсичної продуктивності фахівці Mentoly вже розповідали у матеріалі «Токсична продуктивність: як її розпізнати та подолати»
how-to-overcome-toxic-productivity

Розвивайте навичку активного слухання та читання

Ще одна порада, яка суттєво допомагає в процесі навчання — використовувати навичку активного слухання або читання. Робіть нотатки із почутого чи прочитаного матеріалу «своїми словами», а не буквально так, як говорить лектор/автор. Такий спосіб ведення нотаток допомагає краще засвоювати інформацію, оскільки ви адаптуєте почуте під власний спосіб мислення та формулювання думок. 

Спробуйте ставити питання

Навіть коли ви проходите онлайн-курс, часто є можливість ставити питання лектору, щоб краще зрозуміти почутий матеріал. Якщо ж такої можливості немає — дізнавайтеся більше інформації в одногрупників або в людей, які мають досвід, знання та певну експертність у цій сфері. Нагадуємо, що після перегляду лекцій The Instapreneurs ви завжди можете поставити питання лектору та отримати відповідь протягом тижня.

Як ефективно навчатися: лекція від The Instapreneurs

Якщо хочете глибше розібратися в темі ефективного навчання, радимо подивитися лекцію від Олени Ніколенко. Спікерка має ступінь магістра з когнітивних наук у Варшавському університеті, а також працювала лаборантом при Польській академії наук у дослідженнях виконавчих функцій та самоконтролю.

how-to-learn-lecture

На лекції ви дізнаєтеся: 

  1. що таке змістовне навчання;
  2. що таке ментальні моделі в голові та навіщо вони потрібні;
  3. як опанувати активне навчання та не дурити себе;
  4. в чому полягає метод Фейнмана;
  5. як обрати потрібне навчання серед нескінченного потоку контенту.
Нагадуємо, що за одну лекцію ви сплачуєте 850 грн, а за всі — 555 гривень на місяць із підпискою The Instapreneurs. Не гайте часу та отримайте всі матеріали відразу за посиланням.
Дякуємо! Ми надіслали файл на твою електронну скриньку 💌
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Дякуємо! Ми надіслали бриф на твою електронну скриньку 💌
Oops! Something went wrong while submitting the form.