Фрилансер — це людина, що пропонує свої послуги, самостійно шукаючи проєкти й не прив’язуючись до певних фірм або компаній. Редакція The Instapreneurs за свідомий підхід до роботи, а отже й за легальні відносини між фрилансером та роботодавцем.
В матеріалі розглянемо, що таке ФОП, на що це впливає та як оформляти такий статус фрилансеру. Залишайте імейл та підписуйтесь на імейл-розсилку — щотижня на пошту будуть приходити апдейти лекцій та заходів The Instapreneurs, а також useful поради щодо маркетинг освіти.
ФОП — це особа, зареєстрована в державних органах, яка здійснює певний тип діяльності, отримує від нього доходи та сплачує податки. Зареєструватись як підприємець може будь-хто, якщо йому є 18 років (або 16, але за згоди батьків).
Статус супроводжується обов’язками сплачувати податки та подавати звіти. Але:
Підприємці сплачують єдиний податок та єдиний соціальний внесок. Звітність можна складати самостійно, навіть, якщо не маєте навичок чи фахової освіти.
Крім того, що сплачені податки підтримують бюджет України, даючи змогу фінансувати армію, надзвичайників, лікарів, офіційна реєстрація має переваги для самого підприємця з таких причин:
За опитуванням Європейської Бізнес Асоціації 67% українських підприємців планують залучати кошти. А вони надаються лише в офіційному порядку.
Реєструвати ФОП потрібно також фрилансеру, який не хоче сплачувати штрафи за нелегальне здійснення діяльності. На період дії воєнного стану санкції скасували, але з 1 липня 2023 року їх планують повернути.
Фрілансери можуть перебувати на другій або третій групі оподаткування (без ПДВ). Відмінності є в ставках та обмеженнях. ФОП ІІ групи сплачують 20% мінімальної зарплати, встановленої урядом, як єдиний податок та 22% від неї як ЄСВ. У 2023 році це відповідно:
Перебувати на цій групі дозволяють, якщо дохід за 12 місяців не більший за 834 мінімальних зарплати. У 2023 році це 5 587 800 грн. Перебуваючи тут, не можна виконувати послуги для компаній, які оподатковуються за загальною системою, та наймати понад 10 осіб. Також потрібно подавати звітність 1 раз на рік до 1 березня.
Третя група ФОП нараховує 5% до отриманого доходу (2% на час дії воєнного стану) та сплачує щоквартально через 50 днів після його закінчення.
У 2023 році — 22 травня, 21 серпня, 20 листопада, та у 2024 році 19 лютого (за останні 90 днів). Сума та строки сплати ЄСВ такі ж, як і для ІІ групи. Щоб підпадати під умови, потрібно отримувати не більш ніж 1167 мінімальних зарплат доходу (наразі 7 818 900 грн). Послуги можна надавати будь-кому, кількість найманих працівників необмежена.
Оформити ФОП можна офлайн або онлайн. У першому випадку заяву потрібно завірити в нотаріуса. Для реєстрації підготуйте:
Кількість КВЕДів не обмежується. Разом із документами потрібно прийти до податкової за місцем реєстрації, а через 1–3 дні забрати Витяг. Але онлайн усе відбувається набагато простіше.
Насамперед реєструєтеся на сайті Дія або завантажуєте застосунок на телефон. Для авторизації у вас є кілька можливостей:
У переліку послуг, доступних громадянам, шукаєте «Підприємництво».
Вам потрібна Автоматична реєстрація ФОП. Тут натискаєте «Подати заяву»:
Вкажіть адресу, за якою зареєстровані. Не пишіть місце фактичного проживання — потрібні саме дані з паспорта.
Далі вкажіть КВЕДи діяльності. Якщо потрібна допомога, почитайте довідку.
Виберіть ІІ або ІІІ групу оподаткування. Скористайтеся допомогою, якщо виникли запитання.
Дочекайтеся появи запису про реєстрацію впродовж 10 хвилин. Підтвердження прийде на електронну пошту. Заявку обробляють 2 дні, після чого можна отримати виписку.
The Instapreneurs — платформа для no bullshit marketing education. Переходьте в розділ «Лекції» та обирайте навчання за темами блогінгу, маркетинг-аналітики, PR та дизайну.